Menu

Jak przejść na wcześniejszą emeryturę?

Czerwiec 7, 2016 - Księgowość
Jak przejść na wcześniejszą emeryturę?

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów o emeryturach i rentach, zmieniły się zasady ubiegania o prawo do otrzymania wcześniejszego świadczenia emerytalnego. Wiele osób zastanawia się jak można ubiegać się o wcześniejszą emeryturę.

Obecnie z tego przywileju mogą skorzystać mężczyźni urodzeni przed 1949 rokiem, pod warunkiem że udowodnią jednocześnie odpowiedni okres stażu pracy. Jednak to nie jedyna możliwość aby skorzystać z wcześniejszego świadczenia. Taki przywilej przysługuje również osobom wykonującym określony charakter pracy a także jeśli pracują w szczególnych (trudnych) warunkach. Należą do nich miedzy innymi górnicy, artyści, nauczyciele, żołnierze zawodowi, funkcjonariusze policji oraz innych służb Szpital prokocimmundurowych. Nauczyciele aby uzyskać takie świadczenie muszą udokumentować 30 lat okresów składkowych jak i nieskładkowych oraz 20 lat pracy. Wśród tej szczególnej grupy zawodowej należy wymienić również pracowników służby zdrowia. Dobrym przykładem jest szpital Prokocim przy ul. Lubelskiej 2 w którym z tego przywileju skorzystało ok. 30 lekarzy i pielęgniarek. Niestety wśród tej uprzywilejowanej grupy zawodowej nie zostały wymienione osoby zajmujące się księgowością. A z tego przywileju bez wątpienia skorzystałoby wielu księgowych posiadających biura rachunkowe zlokalizowane w najpiękniejszym mieście w Polsce, jakim niewątpliwie jest Kraków liczący na swych 327 km2 ponad 760 tys mieszkańców. Niestety księgowa chcąc przejść na wcześniejszą emeryturę musi mieć ukończone co najmniej 55 lat, udowodnić że wykonywała pracę w szczególnych warunkach przez co najmniej 15 lat oraz posiadać 25 letni okres składkowy. Księgowa Tarnów musi spędzać wiele godzin przed komputerem oraz skrupulatnie przeglądać wszystkie dokumenty, co jest dużym obciążeniem dla narządu wzroku. Niestety pomimo tych aspektów ustawa o emeryturach nie przewiduje objęcia wcześniejszą emeryturą tej grupy zawodowej. A szkoda.

Jednak biorąc pod uwagę niekorzystnie zmieniającą się sytuacje demograficzną w Polsce, możemy liczyć jeszcze na liczne zmiany w obowiązujących przepisach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *