Menu

Jak odzyskać VAT za materiały budowlane?

Kwiecień 21, 2016 - Księgowość
Jak odzyskać VAT za materiały budowlane?

Od 2014r. obowiązują nowe zasady dotyczące odzyskania VAT z budowlanki, dotychczas prywatni inwestorzy, którzy budowali, remontowali np. w Krakowie mogli odzyskać część VAT-u z materiałów budowlanych przeznaczonych do remontu czy budowy domu lub mieszkania. Teraz sytuacja się nieco zmieniła. Od 2014 roku obowiązują ustawowe wyłączenia więc skorzysta z nich już niewiele osób.  Tym bardziej warto zatem również doczytać o zwolnieniu z VAT.

Odzyskanie VAT-u z materiałów budowlanych nie jest łatwą sprawą dlatego księgowa w Krakowie na pewno posłuży pomocą wszystkim zainteresowanym.

Przejdźmy do meritum, zmiana pierwsza i najważniejsza  –  osoby które będą mogły skorzystać z odzyskania podatku VAT to:

* małżonkowie do 35 roku życia (!)

Dodatkowo:

* budowany dom musi spełniać wymagania powierchniowe tzn: maksymalnie mieć nie więcej niż 110 metrów kwadratowych,

* budowany dom musi być pierwszym domem danego właścicela, nie możemy być właścicielem czy współwłaścicielem innej posiadłości oraz pozwolenie na budowę powinno być wydane przed 01.01.2014,

* nieruchomość nie może być remontowana lecz budowana, nadbudowana, przebudowana.

Uff, sporo zmian. W razie trudności warto poradzić się fachowca.

Trzeba też uważać z odliczaniem VAT-u przy materiałach budowlanych ponieważ Urzędy Skarbowe szczególnie w mieście Kraków przeprowadzają audyty księgowe z zasadności poprawnego rozliczenia.

Należy pamiętać o terminach i złożyć tylko jeden druk VZM-1 lub, co znacznie pewniejsze, powierzyć to zadanie zaufanej księgowej w Krakowie która bez problemu złoży w terminie stosowne dokumenty – przed końcem roku w którym oddano dom do użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *