Menu

Zwolnienie z VAT biura rachunkowego

Sierpień 31, 2015 - Księgowość
Zwolnienie z VAT biura rachunkowego

Minister Finansów dnia 9 kwietnia wydał interpretację w zakresie tzw. zwolnienia podmiotowego z VAT w związku z wątpliwościami oraz rozbieżnymi interpretacjami jakie pojawiały się po nowelizacji przepisów dokonanej ustawą z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania zawodów regulowanych (nowelizacja dotyczyła ustawy z dnia 5 lipca 1996 r.) Można powiedzieć – nareszcie!

Interpretacja jasno wskazuje:

że w sytuacji gdy podmiot świadczy wyłącznie usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych usług księgowych w Zabrzu
ewidencji do celów podatkowych lub też sporządzania (wypełniania) zeznań i deklaracji podatkowych może on
korzystać ze wspomnianego zwolnienia podmiotowego w VAT, a obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy
rejestrującej powstaje u takiego podmiotu na zasadach ogólnych.jak-nie-płacić-vatu

Dodatkowo należy pamiętać że zgodnie z art 113 ust. 1 ustawy o VAT zwolnieniem mogą zostać podatnicy u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Wprawdzie w ust 13 znajdziemy zapis o braku możliwości skorzystania ze zwolnienia m.in. przez podatników świadczących usługi w zakresie doradztwa, za wyjątkiem doradztwa rolniczego.

Pamiętajm że jako przedsiębiorca powinieneś znać także zasady wystawiania e-faktur, które znacznie ułatwią ci pracę i poszerzą grono Twoich klientów.

Wracając do meritum, jak możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów:
W związku z powstałymi rozbieżnościami interpretacyjnymi, mając na uwadze zasadę zaufania do państwa, w przypadku podmiotów, które po wejściu noweli ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym zrezygnowali ze zwolnienia podmiotowego z VAT, uznaje się za zasadne aby podatnicy, którzy chcieliby powrócić do ww. zwolnienia (wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym zrezygnowali z tego zwolnienia) mogli to uczynić już od 1 maja br. Podatnicy powracający do zwolnienia podmiotowego od 1 maja br. powinni niezwłocznie zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego nie poźniej jednak, niż w terminie do dnia 8 maja 2015 r. Warto więc rozważyć zawiadomienie właściwego naczelnika urzędu skarbowego i skorzystanie z ulgi po spełnieniu wymaganych warunków.

Zaoszczędzone pieniądze? Tu możliwości jest wiele. Jedną z lepszych jest wydatkowanie ich na reklamę świadczonych usług co przyczyni się do zwiększenia przychodów. Bez wątpienia najlepszym miejscem do tego celu będzie portal www.zaufanaksiegowa.pl. Możemy tu przedstawić wszystkie zalety naszego biura rachunkowego, świadczone usługi, posiadane certyfikaty i doświadczenie. Taka forma prezentacji jest obecnie najbardziej efektywna i skutecznie przynosi szybkie efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *